مقاله

کار متخصص شبکه چیست؟

متخصص شبکه
 • مهمترین ستون اصلی ارتباطات در جهان گسترده امروز اینترنت است. اینترنت نمونه بارز یک شبکه کامپیوتری در سطح وسیع می باشد. شبکه های کامپیوتری در هر حوزه ای به نوبه خود رخنه کرده اند. بخش عمده ای از مشاغل و کسب و کارها بدون شبکه های کامپیوتری قادر به فعالیت نیستند. ارتباطات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، خبری، آموزشی، فعالیت های مالی، سرگرمی و تجارت در بستر اینترنت و شبکه های کامپیوتری صورت می پذیرد. کار متخصص شبکه از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.

  برای نصب و راه اندازی دوربین پلاک خوان با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  اهمیت متخصصین شبکه

  کافی ست تنها برای یک ثانیه در تمام جهان شبکه های کامپیوتری از کار بایستند تا متوجه تاثیر حیرت انگیز آن بر زندگی انسان امروز شوید. ضررهای مالی و حتی جانی زیادی ممکن است در اثر قطعی شبکه های کامپیوتری رخ دهد. چه بسا که در بسیاری از بیمارستان ها برای نظارت بر علائم حیاتی بیماران از دستگاه های تحت شبکه استفاده می کنند. به همین دلیل متخصصین شبکه نقش یک مهره کلیدی را در دنیای فناوری ایفا می کنند. اما متخصصین شبکه چه کسانی هستند و کار اصلی آن ها چیست؟ در ادامه خواهیم گفت.

  متخصص شبکه کیست و چه وظایفی دارد؟

  همانطور که گفته شد شبکه های کامپیوتری در دنیای امروز نقش مهمی را ایفا می کنند. اطلاعات به سرعت در هر نقطه ای از جهان منتشر می شود و انتقال داده ها اعم از داده های امنیتی و مهم سازمان ها در کسری از ثانیه انجام می شود. اما شبکه های کامپیوتری دارای نقطه ضعف هایی نیز هستند و آن هک شدن توسط عوامل نفوذی می باشد.

  برای نصب و راه اندازی دوربین تشخیص چهره با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  اطلاعات شما ممکن است به سادگی دچار سرقت شود، پاک شود، توسط ویروس ها مورد حمله قرار گیرد و یا با مشکلات فنی روبرو شوید و شبکه از دسترس تان خارج شود. اینجاست که مهارت و دانش متخصصین شبکه به کار خواهد آمد. متخصصین شبکه کمک می کنند تا مشکلات فنی شبکه ها حل گردد و امنیت داده ها حفظ شود.

  برای نصب و راه اندازی دوربین هوشمند با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  از مهمترین وظیفه های متخصص شبکه می توان به طراحی، پیاده سازی و نگهداری از شبکه های کامپیوتری در سازمان های مختلف اشاره کرد. شبکه های کامپیوتری که از آن حرف می زنیم می تواند سیستم های کامپیوتری یک بانک، دوربین های مدار بسته یک مجتمع و یا یا اینترنت و اکسترانت باشد. راه اندازی، پشتیبانی، عیب یابی، توسعه، ارزیابی عملکرد و تعمیرات و نگهداری دوره ای این شبکه ها به عهده متخصص شبکه می باشد. این افراد باید در هر زمان از شبانه روز آماده برطرف کردن اختلالات شبکه باشند. بنابراین ممکن است استرس شغلی بیشتری را متحمل شوند.

  تحصیلات مورد نیاز متخصص شبکه چیست؟

  متخصص شبکه باید حداقل دارای مدرک کارشناسی باشد. فارغ التحصیلان رشته هایی چون مهندسی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار، علوم کامپیوتر، مدیریت ایمنی شبکه، فناوری اطلاعات و یا دانش آموختگان مقاطع کارشناسی ارشد در گرایشات شبکه می توانند به عنوان متخصص شبکه مشغول به کار در این حیطه شوند. متخصصین شبکه باید دارای اطلاعات به روز و نوین باشند بنابراین مطالعه و پژوهش دائم در این رشته از لازمه های پیشرفت شغلی می باشد.

  وظابف متخصص شبکه

  پشتیبانی از تجهیزات سخت افزاری و سیستم های نرم افزاری شبکه

  متخصص شبکه باید به طور دائم پشتیبانی حرفه ای از سرور و شبکه کامپیوتری به عمل آورد تا از عملکرد بی نقص شبکه اطمینان حاصل کند. بنابراین پشتیبانی متخصص شبکه هم از تجهیزات سخت افزاری و هم از سیستم های نرم افزاری یک شبکه کامپیوتری خواهد بود. مانیتورینگ و پایش دائم سیستم ها از بروز اختلال در شبکه جلوگیری خواهد کرد.

  برای نصب و راه اندازی دوربین ثبت پلاک با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  رفع مشکلات فنی رخ داده در شبکه کامپیوتری

  یک متخصص شبکه باید راهکارهای سریع و خلاقانه برای رفع مشکلات پیش آمده در ذهن داشته باشد. بنابراین در صورت بروز خطا باید راهکارهای بالقوه را عملی سازد تا مشکلات فنی سریعا برطرف شوند. از مهمترین وظایفی که متخصص شبکه به دوش می کشد طرح ریزی برنامه های اصولی برای جلوگیری از رخ دادن مشکلات احتمالی در شبکه می باشد.

  رشد و توسعه شبکه کامپیوتری

  نظارت دائم بر شبکه کامپیوتری به صورت دائم و بهینه و اراده مشاوره و راهکار برای رشد و توسعه و بهبود وضعیت موجود از دیگر وظایف و کارهایی ست که یک متخصص شبکه باید انجام دهد. این راهکارها باید بر اساس زیرساخت ها و فناوری های سازمان باشد و قابلیت اجرا داشته باشد.

  ایجاد امنیت در شبکه کامپیوتری و حفاظت از داده ها

  برقرار سازی امنیت در شبکه از مهمترین کارهایی ست که به عهده متخصص شبکه می باشد. افزایش روز افزون هکرها و ویروس های ناشناخته ای که به قصد سرقت اطلاعات به شبکه های کامپیوتری حمله می کنند لزوم به کار گیری متخصصین شبکه را بیشتر کرده است. متخصصین شبکه جلوی حمله های سایبری را با راهکارهای امنیتی خواهند گرفت.

  برای نصب و راه اندازی سیستم نظارت تصویری با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  بنابراین بسیار مهم است که متخصصین شبکه درک درستی از ماهیت داده ها و شیوه حفاظت از این داده ها داشته باشند و شناخت دقیق و درستی از نرم افزارها و سخت افزارهایی که در حمله های نفوذی استفاده می شود دارا باشند.

  آموزش شیوه استفاده از شبکه کامپیوتری به کاربران

  آموزش شیوه استفاده صحیح از شبکه کامپیوتری به نحوی که هیچ اختلالی در شبکه رخ ندهد و امنیت داده ها حفظ شود از دیگر وظایف متخصصین شبکه می باشد. آن ها باید به سایر کاربران شیوه صحیح استفاده از شبکه را آموزش دهند. بنابراین آشنایی با جزئیات و پیچیدگی های شبکه و بیان آن به شکلی ساده و قابل فهم به کاربران از مهمترین وظایف این افراد است. بنابراین متخصصین شبکه باید دارای روابط عمومی بالایی باشند.

  متخصصین شبکه چه جایگاهی در سازمان ها دارند؟

  متخصصین شبکه می توانند به عنوان مدیر شبکه، مهندس شبکه، مدیر سیستم های اطلاعاتی و یا تکنسین شبکه فعالیت داشته باشند. طبیعتا وظایفی که برای هر کدام از این جایگاه های شغلی در نظر گرفته شده متفاوت می باشد.

  برای بازیابی اطلاعات دوربین مدار بسته با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  وظایف کلی متخصص شبکه را می توان در قالب لیستی از موارد زیر بیان کرد؛

  • ایجاد حساب کاربری برای کاربران شبکه
  • ایجاد سطح دسترسی برای کاربران شبکه
  • نصب و راه اندازی سرویس های شبکه
  • پیکربندی تجهیزات ارتباطی
  • نصب و راه اندازی سخت افزارها و نرم افزارهای جدید همچون نودهای کاربر و دستگاه های جانبی
  • مدیریت فایل ها و مدیریت سرورها
  • پشتیبان گیری از داده های سرور
  • مدیریت سیستم ایمیل ها و گذرواژه های کاربران
  • آموزش دهی به کاربران برای استفاده از شبکه و منابع اشتراکی
  • نصب و راه اندازی تجهیزات ارتباطی مانند روترها و سوئیچ ها
  • ایجاد لینک ارتباطی وایرلس
  • عیب یابی و رفع مشکلات فنی شبکه
  • ارائه خدمات پشتیبانی به صورت ۲۴ ساعته
  • تشخیص نیازهای سخت افزاری شبکه و کابل کشی شبکه
  • مراقبت و مانیتورینگ عملکرد کارکنان
  • حفاظت از پلتفرم اطلاعاتی
  • ارائه برنامه های کاربردی IT
  • آپدیت سیستم عامل و نرم افزارهای کاربردی

  نتیجه گیری

  از آنجایی که شبکه های کامپیوتری بخش مهمی از زندگی شخصی و حرفه ای افراد را تشکیل می دهند بنابراین لزوم وجود متخصصین شبکه نیز اثبات شده است. کافی ست تنها برای چند ثانیه یک شبکه کامپیوتری از کار بیفتد.

  برای نصب دوربین مدار بسته کارخانجات با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  قطع شدن سیستم های بانک، از کار افتادن دوربین های مدار بسته یک مجتمع تجاری، از کار افتادن سیستم های تحت شبکه علائم حیاتی در بیمارستان و یا قطع شدن سرور در یک سازمان دولتی می تواند عواقب زیادی به دنبال داشته باشد. به همین دلیل در سازمان ها از مهارت و دانش متخصصین شبکه استفاده می شود تا شبکه های کامپیوتری به شکل بی نقص عمل کنند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *