مقاله

فن رک چیست و چه کاربردی دارد؟

فن رک
 • هر سروری در درون خود یک محفظه دارد و تجهیزاتی مانند سوئیچ، مودم و روتر را در خود جای می دهد. فن رک انواع مختلف دارد و با توجه به نوع آن از سرور محافظت می کند و همچنین می تواند از صدمات  فیزیکی و ضربات وارده به سرور جلوگیری کند. 

  برای راه اندازی سوئیچ با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  فن رک چیست و چه کاربردی دارد؟

  رک در دو نوع: دیواری و ایستاده موجود می باشد. در اینجا به شرح و معرفی هر یک می پردازیم:

  انواع رک

  رک دیواری

  به واحد سنجش ارتفاع رک یونیت می گویند. رک های دیواری معمولا ۵، ۶،  و ۷، ۹ است. رک ها عمق های متفاوتی دارند. اما باید در نظر داشت عمق رک های ایستاده بیشتر است. رک ای ۹ یونیت تنوع بیشتری دارند. زمانی که یک سری تجهیزات اضافه داریم باید از رک استفاده شود این مدل رک به ما اجازه دسترسی از چهار طرف را می دهد. از رک های دیواری برای نگهداری از تجهیزات کم استفاده می شود . درب های این مدل از رک ها از جنس شیشه و طلق هستند. 

  رک ایستاده

   رک ایستاده برای نگهداری سرور های رکمونت بسیار مناسب است. عرض این رک ها ۱۹ اینچ می باشد. معمولا از این نوع رک ها در بانک ها مورد استفاده قرار می گیرد. یونیت های این مدل از رک به تعداد ۱۲ تا ۴۸ عدد می باشد و عمق آنها معمولا ۴۵ و نهایت ۱۰۰ سانتی متر است. 

  فن رک چیست؟

  همانطور که میدانید فن باعث ایجاد تهویه هوا می شود و قرار دادن آن در رک به منظور تهویه هوای داخل رک است تا تجهیزات خنک نگه داشته شوند و و عمر دستگاه با این کار طولانی تر می شود. از این وسیله در رک های ایستاده و دیواری استفاده می شود. بعضی از رک ها در هنگام خرید فاقد فن هستند ولی مشکلی نیست و شما می توانید این وسیله مهم را به طور جداگانه خریداری کنید و خودتان بر روی رک نصب کنید. در جایی که رک قرار دارد ممکن است چالش های زیادی نیز وجود داشته باشد.

  برای کانفیگ سوئیچ با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  قفسه های سرور به دلیل اینکه باید هوا در آنها در جریان باشد احتیاج به وسیله ای به نام فن دارند. سیستم فن برای بسیاری از لوازم صوتی از جمله: ویدئو های خانگی، شبکه تجهیزات آی تی، سرور و ایر لوازم که گرما تولید می کنند مورد استفاده قرار می گیرد. در هر کدام از فن ها موتور هایی با قدرت خاص در نظر گرفته شده است و هر کدام با سفارش فن های خاص تولید می شود.

  برای نصب و کانفیگ فایروال با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  یکی از مزیت های خوب فن رک این است که صدای آن بسیار کم است و شما می توانید در یک محیط بدون سر و صدا به کار خوبد بپردازید. این فن ها می توانند با کنترل گرمای سرور تا حد زیادی سرور ها را خنک نگه دارند. ولی یکی از مزیت های خوب فن این است که گرما را مدیریت کرده و از استفاده بیش از حد برق جلوگیری می کند و از همه مهم تر با خنک نگه داشته دستگاه و تجهیزان سرور باعث طولانی شدن عمر دستگاه می شود. عملکرد فن رک به این صورت است که هوای خنک بین تجهیزات سرور در حال حرکت است و هوای قفسه را خنک نگه می دارد. 

  سینی فن رک چیست؟

  سینی های فن در هر قسمتی که امکان دارد گرمای زیادی داشته باشد از شدت داغی آن می کاهد. مثلا اگر هیچ وسیله ای بر روی قفسه وجود نداشته باشد در این قسمت گرما تولید می شود ولی با قرار دادن سینی پنکه بر روی آن هوا در جریان است و از تولید گرما کاسته می شود. اگر در سرور شما فضا های خالی وجود دارد میتوانید برای جلوگیری از گرما از فن رک برای خروج هوای گرم استفاده کنید. 

  میزان سر و صدا در فن رک

  میزان ایجاد سر و صدا در فن رک بستگی به نوع محصولی است که خریداری می کنید. به اینکه از فن های ۷۰ دسیبل استفاده کنید که سرو صدای یشتری تولید می کند می توانی از فن های ۳۰ دسی بل استفاده کرده تا فضای آرامتری داشته باشید. فن ها با ولتاژ ۲۲۰ ولت کار می کنند، و دو نوع دارن فن بوشی و فن بلبرینگی. فن بوشی ساده ترین نوع فن است که در انواع رک مورد استفاده قرار می گیرد.

  برای انتقال سرور با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  فن بلبرینگی نسبت به فن بوشی با دوام تر است ولی کمی نویز بیشتری تولید می کند. این فن ها دارای قیمت بالاتری هستند. با تمام این تفاسیر شما به اهمیت وجود فن بیش از گذشته واقف می شوید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *