مقاله

همه چیز درباره اتاق های سرور

اتاق های سرور
 • اتاق های سرور یک موقعیت مکانی بسیار مهم برای تمامی کسب و کار هاست، به منظور قرار گرفتن سرور های کامپیوتری و تجهیزات. اتاق server از ابتدا برای این منظور طراحی شده است. بنابراین یک اتاق سرور باید به قدری مطمئن باشد که بتوان با آرامش شرور ها و تجهیزات را در درون آن گذاشت. در نظر گرفتن همین اطمینان است که می توان به راه اندازی شبکه و سایر فعالیت ها فکر کرد. ممکن است این سوال مطرح شود که اندازه اتاق سرور چقدر باید باشد؟

  برای انتقال سرور با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  اندازه اتاق های سرور

  اکثر افراد اتاق server را به اندازه های کوچک مثلا چند ده متری یا حداکثر چند صد متری تصور می کنند، حال اگر اندازه اتاق سرور در ابعاد خیلی بزرگتر باشد، تجهیزات بیشتری از سرور ها در آن قرار می گیرد و در این صورت است که می توان آن را دیتاسنتر نامید. ولی قانون خاصی برای اندازه اتاق سرور وجود ندارد و به هر اندازه ای می تواند باشد. اتاق سرور می تواند اهداف دیگری مثل فضای ذخیره سازی و اتاق پرینت، فضای اداری را دنبال کنند.

  برای دریافت خدمات پشتیبانی سرور با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  با رشد کسب و کارها و نیاز آنها به سرور های کامپیوتری و سایر تجهیزات در نظر گرفتن فضای خاص برای قرار دادن این تجهیزات غیر معمولی نیست. زمانی که یک شرکت فضایی را برای تجهیزات سرور اختصاص می دهد، موظف است الزامات خاصی را انجام دهد. سوال اینجاست چه کاری باید انجام داد تا تمام جنبه های طراحی رعایت شود. یک اتاق سرور باید سنسور هایی داشته باشد تا دمای هوا را به طور منظم اندازه گیری کند.

  جلوگیری از گرمای هوا از تخریب و آسیب به سرور ها می کاهد. سرور ها و تجهیزات دیگر خود به تنهایی گرمای زیادی تولید میکنند طراحی مناسب برای جریان هوا می تواند به طول عمر این دستگاه ها کمک می کنند. برای نگهداری و تغذیه تجهیزات سرور از اتاق سرور یا مرکز داده استفاده می شود، این اتاق بخشی از مرکز داده است که چند سرور فیزیکی در کنار هم قرار گرفته اند. 

  سیستم اطفاء حریق اتاق های سرور

  اگر در اتاق server ها آتش سوزی رخ دهد می توان از آب برای خاموش کردن استفاده کرد زیرا به سیستم ها آسیب می زند، بنابراین باید به فکر نصب سیستم اطفاء حریق بود هرچند این کار هزینه زیادی را در بر می گیرد اما باید در نظر داشت خسارت ناشی از تخریب سرور ها بسیار بیشتر است. در اتاق سرور ها تعداد زیادی کابل وجود دارد و اگر درست در جای خود قرار نگرفته باشد امکان دارد جلوی رفت و آمد افراد را بگیرد.

  برای دریافت خدمات نصب و راه اندازی سرور با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  یکی از راه های خوب برای مخفی کردن و مزاحم بودن این سیم ها این است که در زیر زمین جایگذاری شوند. این کار باعث می شود هم اتاق سرور مرتب به نظر برسد و هم این کابل ها دیگر زیر دست و پا نیستند و عمرشان طولانی تر می شود. اتاق های سرور معمولا دارای چندین نوع کابل کشی است از جمله کابل های CAT5 و فیبر نوری هستند.

  نکته بسیار مهم دیگری وجود دارد که باید آن را بدانید این است که اتاق سرور باید دارای برق پشتیبانی باشد تا در صورتی که برق قطع شد سازمان ها و مشتری ها بتوانند به کار خود ادامه دهند. ولی مزیت زیاد آن این است که از نوسانات برقی جلوگیری کرده و نمی گذارد به سیستم های شما آسیبی برسد. اتاق سرور باید از لحاظ ایمنی و محکم بودن در حد استاندارد و حتی بالاتر از آن باشد.

  تجهیزات سخت افزاری

  زیرا تجهیزات سخت افزاری زیادی در این اتاق وجود دارد که از لحاظ مالی دارای ارزش بسیاری است و از آن مهمتر اینکه داده ها و اطلاعات در آن بسیار ارزشمند است و از بین رفتن آن جبران ناپذیر می باشد بنابراین این مکان ها باید در مقابل سیل ، زلزله و دیگر حوادث طبیعی کاملا ایمن باشد. تجهیزات اتاق سرور باید در مکان مناسب خود قرار بگیرد تا مجبور به جابجایی آنها نباشید. به عنوان مثال در یک قسمت کلاس A و در قسمت دیگر کلاس B قرار بگیرد و این کار توسط تیم فنی انجام می شود. 

  برای راه اندازی سوئیچ با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  قفسه های سرور برای جا دادن و قرار دادن تجهیزات و سرور ها استفاده می شود، علاوه بر آن باعث نظم محیط شده و هر چیزی در سر جای خود قرار می گیرد. انتخاب محل مناسب برای استقرار سرورها از اهمیت خاصی برخوردار است و اگر این نکات رعایت شود در طول عمر سرور ها تاثیر زیادی دارد. در اینجا به چند مورد مهم می پردازیم:

   اتاق سرور باید از درهای ورودی و پنجره ها به دور باشد زیرا زیرت جذب گرما از طریق پنجره ها به دستگاه آسیب می زند.

  دوری سرورها

  در صورت عدم امکان دوری سرورها از پنجره می توانیم آن محل را مجهز به پنجره دوجداره و حتی سه جداره کنیم. تا از ورود نور مستقیم خورشید و گرمای زیاد به داخل اتاق سرور جلوگیری به عمل آید.

  برای کانفیگ سوئیچ با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  • اتاق server باید گنجایش تمام تجهیزات سرور را داشته باشد.
  • دستگاه تهویه هوا نیز از موارد مهمی است که باید به آن توجه بشود، دستگاه تهویه هوا را باید به صورت یکسان در محل پخش کند.
  • هر چیز یا وسیله که که ایجاد خطر کند مانند احتمال آب گرفتگی یا آتش سوزی باید از اتاق server دور باشد.
  • برای جلوگیری از تداخل الکترومغناطیسی، باید اتاق server از اتاق ژنراتور، اتاق آسانسور و اتاق رادار دور باشد.
  • دسترسی پرسنل عمومی به اتاق server باید به حداقل برسد.
  • علاوه بر ایمنی دیوار های اتاق سرور کف اتاق نیز باید مناسب برای قرار دادن سرور ها باشد.

  برای نصب و کانفیگ فایروال با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  فضایی را برای قرار دادن منظم کابل ها در نظر بگیرید، استفاده از کف کاذب نصب تجهیزات را ساده می کند. و می توانید برای اضافه کردن تجهیزات جدید برنامه ریزی کنید، از کابل های اتصال و اتصالات برق محافظت می شود. از قرار گرفتن کابل ها در محل رفت و آمد جلوگیری می شود و این مسئله باعث عمر بیشتر کابل ها می شود. و علاوه بر همه اینها اتاق سرور مرتب و منظم به نظر می رسد. کف کاذب از پنل هایی که قابل تعویض است، کف کاذب باید به قدری مقاوم و محکم ساخته شود. تا تحمل سنگینی تجهیزات را داشته باشد. مجموعه دلتا تک در این زمینه می تواند خدمات ارزشمندی به شما ارائه دهد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *