مقاله

نحوه عملکرد حسگر PIR

نحوه عملکرد حسگر PIR چیست
 • نحوه عملکرد حسگر PIR چگونه است؟ حسگر PIR یا سنسور مادون قرمز غیرفعال در مکان های مورد استفاده قرار می گیرد که حرکت انسان ها و ذرات باید تحت کنترل قرار بگیرد. این سنسور ها بسیار قدرتمند عمل کرده و همین امر سبب شده تا از آن در پروژه های آردوینو و رزبری پای مورد استفاده قرار بگیرد. 

  این حسگر یا سنسور برای تشخیص میزان اشعه مادون قرمزی که از بدن انسان ساطع می شود ساخته شده است. در روی این سنسور ها فیلتری وجود دارد که تنها اشعه مادون قرمز را میتواند از خود عبور دهد. حال اگر فرد دیگری به سنسور نزدیک شود تفاوت تابش باعث ایجاد بار مثبت در گیرنده می شود. این تغییرات به وجود آمده تبدیل به داده های الکتریکی شده و به قطعه سخت افزار و کامپیوتر ارسال می گردد. 

  برای نصب و راه اندازی دوربین ثبت پلاک با کارشناسان دلتا تک در تماس باشید.

  آشنایی با نحوه عملکرد حسگر PIR

  نحوه عملکرد حسگر PIR به گونه ای است که در حسگر PIR یک حسگر PIR الکتریکی تعبیه شده است که قابلیت تشخیص انرژی گرمایی که از اطراف ساطع می شود را دارد. هنگامی که دو سنسور PIR الکتریکی و سنسور مادون قرمز غیر فعال در کنار یکدیگر قرار می گیرند و در زمان ایجاد تفاوت سیگنال در صورت اضافه شدن فرد جدید به محل سنسور ها شروع به فعال شدن می کنند. 

  با فعال شدن این سنسور می توان به افراد هشدار دارد که اتفاقی در حال روی دادن است در این حالت چراغ نور افکن نیز روشن میشود. عملکرد سنسورهای PIR از سنسورهای دیگر کمی متفاوت می باشد، زیرا این سنسورها از دو اسلات تشکیل شده که همین اسلات ها نیز تحت مواد حساس دیگری در حال کار کردن هستند. اسلات ها در جلوی لنز قرار داده شده اند ودارای میدان دید مشخصی می باشند و قادرند که محدوده خاصی را مورد شناسایی قرار دهند. 

  برای نصب دوربین مدار بسته سازمان ها با کارشناسان دلتا تک در تماس باشید.

  نحوه عملکرد در حسگر PIR بدین صورت است که هرگاه سطح مادون قرمزی که در اتاق وجود دارد در هر دو اسلات سنسور PIR به طور یکسان باشد، در آن صورت سنسور در حالت غیر فعال قرار می گیرد. 

  فرآیند کار و نحوه عملکرد حسگر PIR بدین گونه است که که در هنگامی که چیزی در محل تحت نظارت دوربین قرار دارد به حرکت در می آید یکی از اسلات ها آ را حس کرده این اتفاق باعث ایجاد تغییرات تفاضلی در اسلات ها شده و در زمان خارج شدن شی از محل مورد نظر سنسور شروع به تولید تغییرات تفاضلی می کند. سنسور را باید در شرایط خاص نگهداری کرد زیرا سنسور رطوبت هوا حساس است بنابرای آن را باید در ظرفی سیلیکونی نگه داری کرد، زیرا سیلیکون این قابلیت را دارد تا رطوبت را کم کند.

  نحوه عملکرد حسگر PIR چیست

  محدوده تحت نظارت حسگر PIR

  مادون قرمز غیر فعال داخلی

  محدوده  تشخیص از فاصله ۲۵ سانتی متر تا ۲۰ متر

  مدل پرده داخلی

  محدوده تشخیص فاصله از ۲۵ سانتی متر تا ۲۰ متر

  مادون قرمز غیر فعال خارجی

  محدوده تشخیص از فاصله ۱۰ تا ۱۵۰ متر

  نحوه عملکرد حسگر PIR تنها مختص به روشنایی روز نیست و از این سنسورها در هنگام شب نیز میتوان به خوبی استفاده کرد. حسگر PIR می تواند حرکت را تشخیص دهد، بنابراین این تشخیص تنها در شرایط روشنایی و روز اتفاق نمی افتد، بلکه در تاریکی شب نیز سنسور ها با ایجاد حرکتی شروع به فعالیت می کنند. 

  برای نصب دوربین مدار بسته کارخانجات با کارشناسان دلتا تک در تماس باشید.

  این مزیت به دلیل وجود اشعه مادون قرمز می باشد، زیرا این قابلیت را دارد تا در تاریکی نیز به درستی به کار خود ادامه دهد. چیزی که در اینجا به شما پیشنهاد می شود این است که از دوربین هایی استفاده کنید که دارای قابلیت دید در شب باشد، زیرا کار باعث می شود کیفیت تصاویر در شب بهترباشد. 

  نحوه عملکرد حسگر PIR طوری طراحی شده است که می تواند اشکال مختلفی از اجام را نادیده بگیرد و حتی آنها را در ارتفاع خاصی تشخیص دهد. بنا برای افرادی که حیوان خانگی دارند بای بدانند که استفاده از این سنسور ها مشکلی را برای آنها ایجاد نمی کند. زیرا سنسور ها به حرکت آنها حساس نمی شود. 

  برای نصب و راه اندازی سیستم نظارت تصویری با کارشناسان دلتا تک در تماس باشید.

  مزایای دوربین های مجهز به سنسور PIR

  • کم هزینه و به صرفه؛
  • ایجاد امنیت در سطح بالا؛
  • دقت در نظارت؛
  • محدوده وسیع لنز؛
  • سهولت استفاده؛ 
  • مقاوم در برابر فرسودگی.

  شناخت بهتر نحوه عملکرد حسگر PIR

  نحوه عملکرد حسگر PIR در دوربین های دارای سنسور PIR به گونه ای است که دارای برند های متفاوتی در بازار می باشد. بنابراین اگر قصد خرید این نوع از دوربین ها را دارید بهتر از از برند های معتبر آن را تهیه کنید. سایت های فروشگاهی بسیاری وجود دارند که به فروش انواع برند از این نوع دوربین ها می پردازند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *