مقاله

مانیتورینگ و کنترل شبکه چیست؟

عملکرد مانیتورینگ شبکه
 • مانیتورینگ و کنترل شبکه چیست؟ این کلمه به معنای نظارت مستمر بر یک شبکه کامپیوتری جهت شناسایی هرگونه عیب و نقص در عملکرد شبکه است. با استفاده از مانیتورینگ شبکه شما قادرید روترها، سوئیچ ها، فایروال‌ها و سرورها را تحت کنترل خود داشته باشید. در صورت مشکل در عملکرد هر کدام از آن ها، مانیتورینگ و کنترل شبکه مسئله را به شبکه اطلاع می دهد.

   این موضوع سبب می شود که شبکه شما از کار نیوفتد. کار مانیتورینگ شبکه فقط پیدا کردن عیب نیست، بلکه باید در همان ابتدای بروز مشکل جلوی آن را بگیرید و مشکل را در همان مراحل اول شناسایی و مورد بررسی قرار دهد.

  برایپیکربندی شبکه های کامپیوتری با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  عملکرد مانیتورینگ شبکه چیست؟

   اگر می خواهید بدانید منظور از مانیتورینگ و کنترل شبکه چیست باید گفت وجود مانیتورینگ شبکه همیشه یک ضرورت به حساب می آید. زیرا تمامی عملکردهای شبکه از جمله سلامت شبکه، میزان بازده، میزان مصرف پهنای باند، و نواقص احتمالی را مورد پایش قرار می دهد. 

  معمولا افراد به دلایل مشغله ای نظارتی بر شبکه خود ندارند و اگر هم داشته باشند در بیشتر مواقع متوجه وجود نقص در آن نمی شوند؛ ولی با داشتن مانیتورینگ می توان از وقوع بعضی خطرات و مشکلات امنیتی  نیز جلوگیری کند تا بعدا موجب خسارت های جبران ناپذیر نشود.

  مهم ترین لایه های مانیتورینگ و کنترل شبکه

   لایه های دوم، سوم و هفتم شبکه از مهم ترین لایه های مانیتورینگ شبکه می باشد. با استفاده از این لایه ها کنترل شبکه از بسیاری اتفاقاتی که درون شبکه می افتد و نحوه عملکرد آن ها مطلع می شود.

  برای امنیت شبکه های کامپیوتری با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  ۴ مورد از دستگاه های درون شبکه برای کنترل شبکه چیست؟

  روترها کنترل شبکه چیست؟

  روترها شبکه ها را به یکدیگر متصل می کند و بهترین مسیر را برای تبادل اطلاعات در اختیار شبکه قرار می دهد. 

  سوئیچ ها

   به وسیله سوئیچ ها کامپیوترها و سرورها به شبکه خصوصی وصل می شود. سوئیچ ها از جمله دستگاه های لایه دوم به شمار می روند. 

  فایروال های کنترل شبکه چیست؟

   وظیفه محافظت از شبکه به عهده فایروال ها می باشد. در واقع فایروال ها یک مانع مطمئن میان شبکه های خصوصی مطمئن و شبکه های خصوصی غیر قابل اعتماد هستند. 

  سرورها

  آیا می دانید سرور مناسب کنترل شبکه چیست؟ سرور ها یا شبکه ها وظیفه تحویل اطلاعات به کاربران را دارد. تمام اطلاعات روی سرورها قرار دارد، سرور درخواست کاربران را گرفته و به آن پاسخ می دهد. 

  انواع روش های کنترل شبکه چیست؟

  مشخصات مانیتورینگ و کنترل شبکه

  ارسال هشدار

   اگر برایتان سوال است که اهمیت ارسال هشدار کنترل شبکه چیست باید گفت مانیتورینگ شبکه با انتقال هشدار از طریق کانال های ارتباطی از بروز مشکل جدی تر جلوگیری به عمل می آورد. این هشدار به صورت های متفاوتی بیان می شود مثلا صدای بوق، پیام ایمیل و موارد دیگر.

  توسط کاربر مورد قبول واقع شود

  مانیتورینگ انتخاب شده باید توسط کاربر مورد تایید قرار گیرد و قبل از استفاده از آن روی داشبورد نمایش داده شود،همچنین به راحتی در دسترس کاربر قرار گیرد. 

  همخوانی با سرورهای ابری

  سیستم مانیتورینگ شبکه باید با سرورهای ابری یکپارچگی و همخوانی داشته باشد. بنابراین قبل از استفاده از سیستم های ابری این قابلیت مانیتورینگ خود را مورد بررسی قرار دهید. 

  برای پشتیبانی شبکه های کامپیوتری با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  اتصال مانیتورینگ به تعداد بیشتر دستگاه ها

  کنترل شبکه باید این قابلیت را داشته باشد تا بدون اینکه از کاراییش کم شود به چندین سرور خدمات بدهد.

  مزایای استفاده از مانیتورینگ و کنترل شبکه چیست؟

  اولین و مهم ترین مزیت مانیتورینگ و کنترل شبکه، کاهش هزینه ها می باشد. 

  مشاهده تمام اجزای شبکه در یک پنل نیز یکی از مزیت های مانیتورینگ به شمار می رود. 

  در صورت هرگونه مشکل برای شبکه شما با علامتی به شما هشدار می دهد و از وقوع خطرات احتمالی برای شبکه شما جلوگیری می کند. 

  سازمان ها برای برنامه ریزی های تجاری خود به یک سری اطلاعات نیاز دارند. و از این داده ها باید به درستی مراقبت کرد؛ زیرا بعدا به آن نیاز پیدا می شود. بنابراین شرکت ها برای نگه داری از این داده ها آن ها را روی دیسک ذخیره می کنند. بنابراین نگه داری از این دیسک ها نیز امری مهم است. 

  پایش سخت افزار های شبکه

  نگهداری و محافظت از سخت افزارهای شبکه نیز مورد اهمیت است، زیرا می توان گفت سخت افزار به عنوان ستون فقرات IT  می باشد. اگر یکی از قسمت های سخت افزار دچار مشکل شود تمامی آن را درگیر کرده و عملا شبکه دچار مشکل می شود.

  برای نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

   بنابراین به عملکرد اجزای شبکه دقت داشته باشید به عنوان مثال اگر روترها بیش از حد گرم شوند یا سوئیچ هسته ای دچار نقص گردد موجب اختلال در مانیتورینگ شبکه می گردد. 

  امیدواریم با این مقاله پاسخ پرسش مانیتورینگ و کنترل شبکه چیست را یافته باشید و بهترین ابزار را برای مانیتورینگ شبکه سازمان خود پیدا کرده باشید. برای دریافت خدمات پیکربندی شبکه با کارشناسان دلتاتک تماس بگیرید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *