مقاله

شبکه نوری غیرفعال PON چیست؟

اهمیت شبکه نوری غیرفعال چیست
 • شبکه نوری غیرفعال چیست؟ امروزه تکنولوژی های زیادی هستند که به کمک پیشرفت بشر در علم کامپیوتر پدید آمده اند و کمک زیادی به انسان در راحت تر شدن کارها می کنند. یکی از مهمترین پیشرفت های انسان در الکترونیک، اختراع شبکه های مختلف است. شبکه ها کمک زیادی به ارتباطات کرده و منجر به انتقال سریع تر داده ها و در نهایت سریعتر شدن کارها می شود. یکی از مهم ترین شبکه های ساخته شده به دست بشر، شبکه نوری غیرفعال (pon) می باشد.

  سایت دلتا تک که متخصص و اجرا کننده انواع شبکه ها و سرورهای مختلف است، قصد دارد “شبکه نوری غیرفعال چیست” را برای شما توضیح داده و شما را با مزایا و ویژگی های آن آشنا سازد. لطفاً تا انتها همراه ما باشید. 

  برای پیکربندی شبکه های کامپیوتری با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  منظور از شبکه نوری غیرفعال چیست؟ 

  به نظر شما منظور از شبکه نوری غیرفعال چیست؟ شبکه های نوری غیرفعال یا pon  شبکه هایی هستند که از ساختار فیبر نوری برای ارائه یک شبکه قدرتمند استفاده می کند. هزینه نگهداری شبکه های غیرفعال بسیار کمتر از شبکه های active  یا فعال می باشد. شبکه Pon  در واقع یک شبکه اتصال از راه دور است  که دارای یک معماری چند منظوره است و می توان به کمک آن ارتباطات مختلفی را ایجاد کرد.

  در این حالت، تقسیم کننده های فیبر نوری می توانند یک فیبر نوری را در نقطه پایانی در محل مشترکین نهایی ارائه دهند. این ویژگی منجر می شود که دیگر نیازی به اتصال فیبرهای متعدد بین مشترک و منبع نباشد. در نتیجه “شبکه نوری غیرفعال چیست” دارای مزایای زیادی می باشد. در ادامه چندین مورد از مهم ترین مزایای “شبکه نوری غیرفعال چیست” برای شما بیان می شود.

  ۵ مزیت شبکه نوری غیرفعال چیست؟

   هزینه کمتر

  شبکه نوری غیرفعال نیازمند فیبرهای نوری کمتری نسبت به شبکه نوری فعال می باشد. همچنین دارای هزینه های نگهداری کمتری است. این عوامل در کنار یکدیگر موجب می شود که هزینه های راه اندازی و نگهداری شبکه نوری غیرفعال، کمتر از شبکه های نوری فعال باشد. 

  زیرساخت کمتر

  زیر ساخت در شبکه نوری غیرفعال چیست؟ این نوع از شبکه های ارتباطی، از پیچیدگی کمتری برخوردار هستند و نسبت به سایر شبکه ها، دارای کابل های نوری کمتری می باشند. بنابراین دارای زیرساخت های کمتری نیز هستند و راه اندازی آن ها سریع تر، مقرون به صرفه تر و راحت تر می باشد. 

  برای امنیت شبکه های کامپیوتری با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  منظور از شبکه نوری غیرفعال چیست

  فضای کمتر

  شبکه های سنتی و قدیمی نیازمند میزان زیادی کابل مسی بود. این کابل ها، فضای زیادی را اشغال می کردند و همچنین حمل و نقل، نگهداری و تعمیر آن ها ( در صورت قطعی) بسیار سخت و زمان بر بود. اما در شبکه های نوری غیرفعال، از فیبرهای نوری استفاده می شود که میزان جای کمتری نسبت به کابل های مسی گرفته و حمل و نقل آسان تری دارند. 

  ایمنی بیشتر

  فیبرهای نوری دارای مقاومت بیشتری نسبت به مس هستند. علاوه بر آن، وجود جریان الکتریکی در مس، می تواند باعث برق گرفتگی شود. اما این موارد در فیبرهای نوری وجود ندارد و باعث می شود که امنیت فیبر نوری بیشتر از سیم های مسی باشد. علاوه بر آن در شبکه های نوری غیرفعال، هیچ پورت خراب و یا مشکل داری مشاهده نمی شود. این اتفاق فقط در شبکه های سیمی رخ می دهد. 

  افزایش فاصله

  سرعت انتقال توسط فیبر نوری و شبکه pon  بسیار زیاد است‌. این امر موجب می شود که بتوان فاصله بین دیتاسنتر و کاربر را تا ۲۰ کیلومتر افزایش داد. این اتفاق در شبکه های مسی ممکن نیست و شبکه با اختلالات زیادی مواجه می شود. اما در شبکه نوری غیرفعال pon  می توان به راحتی این کار را انجام داد. موارد ذکر شده بخشی از مزیت های “شبکه نوری غیرفعال چیست” بودند که دلتا تک برای شما عنوان کرده است.

  برای دریافت خدمات تعمیر شبکه با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  اهمیت شبکه نوری غیرفعال چیست؟ 

  دلتا تک در این مقاله تلاش کرد تا شما را تا حد امکان با موضوع “شبکه نوری غیرفعال چیست” آشنا سازد. شبکه نوری غیرفعال، سالها است که در حوزه ارتباطات ظاهر شده است. این شبکه در حال حاضر، دارای مقبولیت بالایی در صنعت ارتباطات می باشد و فرصتی را برای مشتریان فراهم می کند تا از شبکه ها و زیرساخت های جدید و با کیفیت، استفاده کنند.

  برای دریافت خدمات اکتیو شبکه با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شبکه نوری غیرفعال به سایت دلتا تک مراجعه کرده و پس از دریافت اطلاعات کامل از طریق متخصصان و مشاوران فعال در این سایت، نسبت به استفاده از شبکه نوری غیرفعال تصمیم گیری کنید. در صورت تمایل می توانید مراحل اجرای آن را به شرکت دلتا تک بسپارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *