مقاله

زوم اپتیکال چیست؟ روش زوم اپتیکال دوربین های مداربسته

زوم اپتیکال
 • زوم همان بزرگنمایی است که برای بزرگ کردن تصاویر برای رویت جزئیات آن به کار می رود و امروزه این موضوع دارای اهمیت استو در دوربین های مداربسته زوم به صورت زوم دیجیتال و زوم اپتیکال تقسیم بندی می شود. در زوم اپتیکال فاصله کانونی تغییر می کند و بزرگنمایی رخ می دهد. در حقیقت فاصله کانونی با میزان بزرگنمایی تصاویر ارتباط مستقیم دارد و اگر فاصله کانونی بیشتر باشد بزرگنمایی زوم هم بیشتر می شود. حال به بررسی زوم پتیکال می پردازیم.

  برای نصب دوربین مدار بسته با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  زوم روی سوژه های مورد نظر در تصاویر یکی از مهم ترین قابلیت های دوربین مدار بسته با زوم اپتیکال است و این امکان برای دوربین های مدار بسته وجود دارد.

  زوم اپتیکال چیست؟

  می توانیم با زوم اپتیکال تصاویر را به خوبی از دور مشاهده کنیم. زوم اپتیکال با قابلیتی که دارد تصاویر را برای ما بزرگنمای می کند بدون این که کیفیت آن از دست برود. بزرگ نمایی لنز هم به صورت یک عدد در کنار x نشان داده می شود و دامنه فاصله کانونی لنز اگر بالا تر باشد میزان بزرگنمایی لنز هم بالا تر می رود.

  روش زوم اپتیکال دوربین های مدار بسته

  با زوم کردن فاصله کانونی لنز دوربین تغییر پیدا می کند. و همین امر سبب می شود تا جزئیات بیشتری در تصویر مشخص شود.  زوم کردن، این امکان را به ما می دهد تا میدان و زاویه دید متفاوت شود و شرایط تصویر بهتر گردد.. زوم در دوربین های مداربسته  به طوری به کار رقته است تا در آن ‌پرریسک‌ترین منطقه دیده شود. دور مدار بسته با شرایط زوم اپتیکال می توانند کل منطقه را تحت پوشش قرار دهد.

  برای نصب و راه اندازی دوربین تشخیص چهره با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  برای اینکه بتوانید بهترین نکات را در دوربین مدار بسته ذخیره کنید باید به شرایطِ نوریِ محیط، لنز دستگاه و موقعیتِ جغرافیاییِ محل نصب، زاویه مناسب و نقطه کانونی دقت کنید تا تصویر به خوبی مشاهده گردد. البته این امکان برای لنزهای وریفوکال فراهم شده تا عدسی آنها به طور دستی قابلیت تنظیم داشته باشد.

  در لنزهای ثابت، عدسی یک f-stop مشخص را پوشش می دهد و همچنین قابلیت تغییر ندارد در واقع شما باید  برای خرید دوربین بهترین انتخاب را داشته باشید و لنزی مناسب خریداری کنید. می توانید دوربین هایی با f-stop  لنزهای با قابلیت زوم، از f3.5 به بالا را مد نظر قرار دهید.

  مفهوم زوم دیجیتال در دوربین مداربسته چیست

  شاید در جاهای مختلف درباره زوم دیجیتال شنیده باشید و ندانید بین زوم اپتیکال و زوم دیجیتال کدام نوع بهتر است. زوم دیجیتال هم مانند زم اپتیکال تصاویر را بزرگ می کند اما کیفیت بالایی ندارد. در واقع در زوم اپتیکال این بزرگنمایی با تغییر فاصله کانونی رخ می دهد اما در زوم دیجیتال برعکس این موضوع اتفاق می افتد. در زوم دیجیتال تغییری در فاصله کانونی نمی بینید و زوم به صورت نرم افزاری ایجاد می گردد.

  برای نصب و راه اندازی دوربین پلاک خوان با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  برای همین هم این بزرگنمایی کیفیت تصویر را کاهش می دهد چرا که به صورت واقعی تصویر را زوم نمی شود و شبیه به برنامه فتوشاپ زوم می شود.

  دوربین مداربسته با زوم اپتیکال بالا

  استفاده از دوربین مداربسته با زوم اپتیکال بالا می تواند به شما کمک کند تا بهتر کار خود را پیش ببرید. در واقع میزان زوم باکیفیت بسیار در حفظ امنیت منطقه ای که دوربین مدار بسته در آنجا گذاشته شده است می تواند تاثیرگذار باشد. دوربین مدار بسته با زوم اپتیکال برای پوشش دهی کل منطقه مورد نظر به صورت بسیار وسیع با نظارت کلی  می تواند شرایط را مورد بررسی قرار دهد.

  در نوع برخی از دوربین های مدار بسته می توان با داشتن موتورایز این دوربین ها، برنامه ای برای تغییر نمای تصویر از جهت گردش دوربین و بزرگنمایی انجام داد. دوربین مدار بسته بر روی نقاطی در محدوده موردنظر روی سیستم مشخصی عمل می کند در واقع این عمل باعث می شود تا دوربین در طی زمانبندی مشخص روی نقاطی گردش و یا زوم کند.

  برای طراحی نقشه دوربین با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  حرکت دوربین براساس تعقیب یک سوژه تعریف می شود. برای نصب دوربین در محیط های کوچک تر و یا ارتفاع کم می توان از دوربین های مداربسته دام یا بولت موتورایز استفاده کرد.

  چه دوربین‌هایی دارای لنز زوم هستند؟

  شاید بخواهید بدانید که کدام دوربین ها دارای لنز های زوم هستند؛ یکی از پرکاربرد ترین دوربین‌های مداربسته گردان یا اسپید دام می باشند. این دوربین‌ها می توانند قابلیت بسیار بالایی در زوم بالا داشته باشند و همچنین می توانند در چرخش دوربین از جهات مختلف هم بسیار کاربردی باشند. بنابراین دو قابلیت می‌تواند برای ما  امکان نظارتی بسیار دقیق و فوق العاده ای را فراهم آورد.

  برای طراحی نقشه دوربین تحت شبکه با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  یکی دیگر از دوربین های دارای زوم اپتیکال دوربین‌هایی هستند که به آن دوربین زوم می‌گویند. این دوربین‌ها کارایی پایینی دارند و دیگر به طور چشم گیری تولید نمی شوند. دوربین‌های زوم می توانند در یک جهت  زوم شوند و همین امر باعث خارج شدنش از رده تولید شده است.

  واحد اندازه گیری میزان زوم چیست؟

  زوم دوربین‌ مداربسته همانطور که گفته شد با واحد x اندازگیری می شود. باید اشاره کنیم که هنگام زوم در برخی دوربین ها بازه فاصله کانونی دوربین هم در کنار آن قید می‌شود. هر قدر x دوربین زوم بیشتر باشد، میزان بزرگنمایی آن بیشتر می شود. اگر ۲x را در زوم دیدید یعنی میزان زوم دوبرابر شده است.

  دوربین های اتوفوکوس و زوم خودکار

  تا این بخش از مقاله که درباره ی ویژگی های دوربین مداربسته اپتیکال صحبت شد، خواستیم یک بررسی کوچک درباره ی دوربین های اتوفوکوس هم داشته باشیم. برخی مدل های دوربین مداربسته نیز به صورت اتوفوکوس ارائه می شوند. در واقع  دوربین به طور خودکار بر روی سوژه مورد نظر زوم می‌ شود. همچنین دوربین های مداربسته در محیط هایی قرار دارند که بیشترین سوژه ها در آن جا حرکت می کنند.

  که در این مدل دوربین ها شما قابلیت تشخیص بالایی را در آن ها می بینید. همین امر باعث می شود تا میزان خطا پایین برود. لازم به ذکر است که دوربین های اتوفوکوس به صورت الکترونیکی و از راه دور تنظیم می شود. یک لنز فوکوس خودکار دارای فاصله کانونی زیادی است که می تواند از ۳.۶ میلی متر تا بیش از ۶۰ میلی متر را پوشش می دهد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *