مقاله

دوربین مداربسته ضد مه (Defog) چیست؟

دوربین مداربسته ضد مه چیست
 • دوربین های مداربسته اگر دارای قابلیت دوربین مداربسته ضد مه نباشند و در فضای باز نصب شوند، دائما در معرض شرایط آب و هوایی نامطلوب قرار می گیرند. از این رو رطوبت، باران، دود، مه گرفتگی و می تواند کیفیت تصویر را تا حد قابل ملاحظه ای تحت تاثیر قرار داده و کاهش دهد. دوربین مداربسته ضد مه Defog می تواند راه حل مناسبی برای این مشکلات باشد. با ما همراه باشید تا با ویژگی های دوربین مداربسته ضد مه بیشتر آشنا شوید.

  برای دریافت خدمات تعمیر شبکه با کارشناسان دلتا تک در تماس باشید.

  دوربین مداربسته ضد مه چیست؟

  دوربین های مداربسته ضد مه Defog سیگنال های ویدیویی غیر فشرده را پیکسل به پیکسل در زمان واقعی تجزیه و تحلیل می کند. سپس رنگ ها، کنتراست و وضوح سیگنال نوری بهینه سازی می شوند و به این ترتیب، دوربین تصاویری را ارائه می دهد که در آن اشیا و افراد به طور مشخص، حتی در هوای متراکم و چگال قابل رویت هستند.

  در حال حاضر، یک رویکرد مشترک در دوربین های مدار بسته هایک ویژن برای از بین بردن آثار مه گرفتگی در تصاویر، استفاده از یک سنسور نوری با ویژگی های خاص است. این سنسور نسب به امواج مادون قرمز IR حساسیت بیشتری را نشان می دهد.

  البته پیامد نامطلوب نصب دوربین مداربسته ضد مه هزینه بالای آن است. پیشرفت هایی که در توسعه فن آوری های دیجیتال صورت گرفته منجر به ظهور تکنولوژی های متعددی از جمله ویژگی ضد مه Defog شده است. این تکنولوژی توزیع اطلاعات دریافتی را توسط یک سنسور تصویری تنظیم نموده و جزئیات رنگ ها، نور و کنتراست را به منظور بهبود کیفیت تصاویر افزایش می دهد.

  برای دریافت خدمات پسیو شبکه با کارشناسان دلتا تک در تماس باشید.

  تکنولوژی دوربین مداربسته ضد مه چگونه است؟

  به طور حتم تصاویر دوربین مداربسته معمولی در شرایط سخت آب و هوایی مانند برف، باران، گردوغبار و مه و وضوح خوبی ندارد. شناسایی افراد و برخی جزئیات در تصاویر مانند پلاک خودرو بسیار سخت خواهد بود. راه حلی که برخی از کمپانی های تولید کننده دوربین مداربسته ارائه کرده اند تکنولوژی Defog یا همان دوربین مداربسته ضد مه است. دوربین با استفاده از سنسور برای تشخیص مه و الگوریتم پردازش تصویر، فیلم مناسبی را ارائه خواهد کرد.

  مه از قطرات و ذرات معلق آب در هوا ایجاد می شود. انعکاس نور از این قطرات و پراکندگی نور باعث کاهش دید و کنتراست رنگی می شود. الگوریتم مورد استفاده در این تکنولوژی الگوریتمی برای تقویت کنتراست است. 

  برای دریافت خدمات پشتیبانی سرور با کارشناسان دلتا تک در تماس باشید.

  این الگوریتم قبل از ارسال و فرایند فشرده سازی روی سیگنال های تصویر اعمال می شود. ذکر این نکته که میزان بهبود و بازسازی تصویر براساس چگالی مه صورت می پذیرد، مورد توجه است. عملکرد این الگوریتم به صورت دو مرحله ایست:

  • تشخیص میزان چگالی مه، دود یا گرد و غبار در تصویر؛
  • بازسازی تصحیح سیگنال های ویدئویی.

  تراکم پیچیدگی های موجود در تصاویر، پیکسل به پیکسل تجزیه و تحلیل شده و کنتراست، اشباع رنگ و وضوح تصویر ارتقا داده می شود. این پردازش ها درون دوربین و قبل از ارسال تصویر به دستگاه انجام می شود بنابراین تاخیر قابل محسوسی مشاهده نمی شود.

  اهمیت استفاده از دوربین مداربسته ضد مه

  نحوه عملکرد ویژگی ضد مه Defog در دوربین ها

  در عملکرد Defog در دوربین هایک ویژن، عمق میدان و چگالی مه در نقاط مختلف تصویر تشخیص داده شده و با استفاده از فرایند فیلترینگ برای صحیح و طبیعی جلوه دادن آن استفاده می شود. دو الگوریتم معمول برای این تکنولوژی وجود دارد:

  الگوریتم افزایش کیفیت تصویر

  در این روش ضریب کنتراست نور به منظور بهبود عملکرد Defog بر اساس الگوهای بصری افزایش می یابد.

  الگوریتم بازیابی جزئیات تصویر

  این روش تشخیص می دهد که به چه دلیل کیفیت تصویر رو به وخامت می گذارد (تشخیص چگالی مه در تصویر) سپس به بازیابی پروسه پرداخته و در نهایت کیفیت تصویر اولیه را بهبود می بخشد.

  برای دریافت خدمات نصب و راه اندازی سرور با کارشناسان دلتا تک در تماس باشید.

  اهمیت استفاده از دوربین مداربسته ضد مه چیست؟

  از چشم انداز کاربردی ویژگی ضد مه Defog معمولا برای دوربین های outdoor و اسپید دام هایک ویژن مناسب است که در معرض باران و مه قرار دارند. با توجه به اینکه قابلیت ضد مه هایک ویژن، برای محیط های بیرونی کاربرد دارد و معمولا در فضاهای داخلی مه یا گرد و غبار نداریم، از قابلیت دوربین مداربسته ضد مه، بیشتر در دوربین های بولت و اسپید دام هایک ویژن که در محیط های بیرونی نصب می شوند استفاده می شود. 

  به دلیل اینکه دوربین های بیرونی معمولا در معرض باران و مه هستند، می توان در پروژه هایی که در فضاهای بیرونی می باشند مانند فرودگاه ها، زندان ها، راه آهن، بندرگاه ها، ترمینال های بزرگ مسافربری، کنترل ترافیک و پروژه هایی شبیه به آن از دوربین ضد مه هایک ویژن، استفاده کرد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *