مقاله

دوربین مداربسته حرارتی چیست (Thermal) چه کاربردی دارد

دوربین مداربسته حرارتی
 • آیا می دانید دوربین مداربسته حرارتی چیست (Thermal) چه کاربردی دارد؟ دوربین های حرارتی دوربین هاییست که در درآن برای شکل گیری تصاویر به استفاده از نور از حرارت استفاده شده است. به این دوربین های مدار بسته دوربین های گرمایی نیز گفته می شود. این دوربین ها دارای یک لنز حساس به گرماست، بدین صورت که گرمایی که از اجسام ساطع می شود را توسط سنسور های مخصوص جذب می کند. این سنسور ها به جای حساسیت به نور به گرما حساس هستند.

  دوربین مداربسته حرارتی چیست (Thermal) چه کاربردی دارد

  دوربین های مدار بسته حرارتی دیدی بسیار عالی در هنگام شب دارند. بنابراین استفاده از آنها در مواقع حساس و در زمان هایی که انسان قادر به تشخیص درست نیست کمک بسیار زیادی می کند. در ضمن کیفیت تصاویر توسط دوربین های حرارتی بسیار بالاست.

  کاربرد دوربین مداربسته حرارتی

  این دوربین ها برای مکان های بسیار حساس مورد استفاده قرار می گیرد. دوربین های حرارتی معمولا برای مکان های زیست محیطی، پالایشگاه ها و صنایع پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از دوربین حرارتی برای ساخت فیلم های مستند حیوانات در هنگام شب استفاده می شود زیرا به راحتی حضور یک حیوان را در پشت درختان و بوته زار نشان می دهد.  در اینجا به مزایای دوربین مداربسته حرارتی می پردازیم:

  پروژه نصب دوربین مدار بسته را با کارشناسان حرفه ای دلتاتک تجربه کنید.

  • قابلیت تشخیص موجودات زنده و همچنین خودرو ها در فاصله بسیار دور.
  • کیفیت تصاویر این دوربین ها تحت شرایط سایه و نور غیر قابل تغییر است. 
  • با استفاده از این دوربین ها می توان در شرایط بد آب و هوایی، حیوانات و انسان ها را مورد شناسایی قرار داد.

  با استفاده از این دوربین ها می توان اطلاعات حرارتی محیط را مشاهده کرد. مثلا اگر بخواهید بدانید که ماشینی در شب روشن است یا نه با این دوربین ها به راحتی قابل دیدن است. در دوربین های حرارتی رنگ های نارنجی، زرد، قرمز هر کدام درجه های حرارت بالا را نشان می دهد. و همچنین رنگ های آبی و بنفش درجه حرارت پایین را نشان می دهد.

  مشاهده شرکت نصب دوربین مدار بسته تهران دلتاتک را از دست ندهید.

  چشم انسان در بیشتر مواقع قادر به دیدن حیوانات و موجودات زنده در اطراف خود نیست ولی دوربین مداربسته حرارتی به دلیل داشتن سنسور های حساس به گرما وجود افراد و یا حیوانات را به راحتی تشخیص می دهد. از دوربین های حرارتی در زمینه کنترل امنیت مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا در محیط های حساس مثل مکان های گاز رسانی و یا نیروگاه برق از این دوربین ها استفاده می شود زیرا می تواند تا حد زیادی با دادن اطلاعات از وقوع حوادث پیشگیری کند.

  گفتیم دوربینهای حرارتی از نظر عملکرد مانند دوربین های معمولی هستند ولی با این تفاوت دوربین های معمولی با استفاده از نور محیط تصویر را نمایان میکنند ولی دوربینهای حرارتی با استفاده از گرما، پس می توان گفت دوربین های حرارتی جزء دوربین های حساس است. 

  استفاده از دوربین مدار بسته حرارتی برای اجرای قوانین راهنمایی و رانندگی

  در بسیاری از زمان ها افراد و موتورسواران بدون در نظر گرفتن قوانین راهنمایی و رانندگی از چراغ قرمز رد می شوند ولی استفاده از دوربین مداربسته حرارتی این تخلف را به راحتی نشان داده و ثبت می کند. این دوربین ها به دلیل مقاومت بالایی که در مقابل شرایط بد آب و هوایی دارد بیشتر از دوربین های معمولی مورد توجه قرار گرفته است. از این دوربین ها در کنترل ترافیک نیز استفاده می شود بدین صورت که با ارسال سیگنال های مناسب از طرف این دوربین ها زمان مناسب برای عبور ماشینها و عابر تعیین می گردد.

  برای نصب دوربین مدار بسته در ساختمان با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  تشخیص دما در تکنولوژی به کار رفته در این دوربین ها موجب شده تا به نور برای دیدن بهتر و یا وضوح بیشتر تصویر دیگر نیازی نباشد و تمام تشخیص از طریق گرما صورت گیرد بنابراین این تکنولوژی به کمک افرادی آمده که نگران امنیت مکان های مورد نظر خود هستند. دوربین مداربسته حرارتی و دوربین های معمولی تقریبا کارکرد مشابهی دارند. 

  ویژگی های دوربین مدار بسته حرارتی

  داشتن تکنولوژی ۳D DNR:

  این تکنولوژی باعث کاهش نویز می شود و همچنین تصاویر شفاف تر مشاهده می گردد. 

  قابلیت DDE :

  بر اساس این قابلیت الگوریتم ای دستگاه ارتقاء پیدا کرده و تصاویر با جزئیات بیشتری به نمایش گذاشته می شود. 

  تکنولوژی AGC:

  این تکنولوژی باعث تنظیم نور به صورت خودکار می شود. 

  انواع دوربین مدار بسته حرارتی

  دوربین های حرارتی مورد استفاده در پهپاد:

  استفاده از دوربین مداربسته حرارتی در پهپادهای پلیس می تواند کمک زیادی به شناسایی مجرمین در محیط انجام دهد و این تکنولوژی در این زمینه کمک زیادی به جلوگیری از افزایش جرم می شود. 

  دوربین های حرارتی آتش یاب:

  با استفاده از این دوربین های حساس در حیطه کاری آتش نشانی خدمات گسترده ای انجام شده است، زیرا این تکنولوژی قادر است افرادی که در آتش محبوس شده اند را به درستی شناسایی کند و محل آنها را نشان دهد. 

  دوربین های حرارتی موبایل:

  نصب دوربین مداربسته حرارتی بر روی موبایل ها سبب شده تا تقریبا تمامی افرادی که دارای موبایل های مجهز به دوربین مداربسته حرارتی هستند از این قابلیت به راحتی استفاده کنند. 

  برای نصب دوربین مدار بسته صنعتی با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  استفاده از دوربین های حرارتی در زیر دریایی ها و شناورها:

  تمام کشتی های مسافربری به این تکنولوژی مجهز می باشند تا بتوانند وجود موجودات زنده را در بر سر راه خود به خوبی تشخیص دهند. 

  دوربین مدار بسته حرارتی در کارخانجات

  • کنترل و شناسایی هر نوع گرفتگی در لوله های هیدرولیک و پنوماتیک 
  • کنترل کردن گرمای ایجاد شده توسط ماشین آلات 
  • کنترل وضعیت شیر ها، تله های بخار و ساییدگی در لوله ها
  • استفاده دوربین های حرارتی در فرودگاه ها
  • استفاده از دوربین های دید در شب در محوطه فرودگاه 
  • کنترل درجه تب و بیماری های مسافران در فرودگاه توسط دوربین های حرارتی  جهت جلوگیری از شیوع بیماری

  برای آشنایی با ضوابط نصب دوربین مدار بسته با دلتاتک همراه باشید.

  دوربین مداربسته حرارتی نیز مانند دوربین های معمولی دارای یک سری مزایا و معایب مس باشد که در اینجا به چند مورد آن اشاره می کنیم:

  مزایای دوربین مدار بسته حرارتی

  • استفاده از دوربین های مداربسته در محیط های با امنیت بالا و حساس
  • عدم کیفیت تصویر به علت وجود سایه و نور
  • مدیریت و کنترل محدوده خطر نسبت به دوربین های معمولی
  • معایب دوربین های حرارتی
  • ناتوانی در تشخیص هویت اشخاص
  • هزینه بالای دوربین های مداربسته حرارتی
  • محدودیت رزولوشن در شرایط حساس گرما و سرما

  برای آشنایی با قرارداد فروش و نصب دوربین مدار بسته حرفه ای با دلتاتک همراه باشید.

  با تمام معایبی که در مورد دوربین مداربسته حرارتی دلتا تک گفته شد موقتی هستند و همانطور که میدانید تکنولوژی در حال پیشرفت است و این معایب نیز به مرور زمان رفع خواهد شد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *