مقاله

تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال چیست؟

بررسی  تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال
 • با پیشرفت های روزافزون و مداوم تکنولوژی در عصر جدید، همواره ممکن است در برهه های زمانی خاص، با اصطلاحات جدیدی رو به‌‌ رو شویم که حتی نام های آن برای ما ناشناس باشد. در این دوره همراهی شما با وب سایت دلتا تک، قصد بررسی تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال را داریم و به شرح اوصاف هر دو می‌پردازیم، پس تا ادامه نوشتار با ما همراه باشید.

  برای آشنایی با ضوابط نصب دوربین مدار بسته با دلتا تک همراه باشید.

   تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال در معنا چیست؟

  قبل از بررسی تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال باید اطلاعات بیشتری درباره زوم و کاربرد آن کسب کنید. از نقطه نظرهای مختلفی که می‌توانند با یکدیگر نیز مشابهت نداشته باشند می‌تواند چنین استنباط کرد که زوم اطلاق به میزان بزرگنمایی لنز دوربین دارد و بر پایه تابعی از فاصله کانونی و میدان دید حاصل از آن استوار است، بنابراین می‌توان گفت که لنزها با فاصله کانونی دورتر، دارای میدان دید به نسبت محدودتری هستند.

  اگر به یک فروشگاه تخصصی فروش لوازم عکاسی مراجعه کرده باشید، تقریبا غیر ممکن است تا میزان کیفیت یک دوربین عکاسی حرفه‌ای را برای شما، بر اساس زوم طبقه‌بندی کند، بلکه طبقه‌بندی این حوزه برای سنجش کارایی و میدان دید دقیق دوربین، فاصله کانونی آن است و این عنوان است که مشخص می‌کند یک دوربین به چه میزان و در کجا می‌تواند کاربرد قابل توجه‌ای از خود به جای بگذارد.

  برای آشنایی با قرارداد فروش و نصب دوربین مدار بسته حرفه ای با دلتاتک همراه باشید.

  زوم اپتیکال چیست و مکانیزم کارکردی آن چگونه است؟

  زوم اپتیکال را زمانی می‌توان مطرح کرد که ویژگی های فیزیکی نهفته در یک لنز مخصوص، صرفا تنها اشیا دور دست را بزرگنمایی و هویدا کند، برای اینکه بتوانیم مثال خود را به صورت دقیق نشان دهیم می‌توانیم تلسکوپ های مخصوص نجوم و ستاره شناسی را مثال بزنیم، اگر با استفاده از آن تلسکوپ به یکی از سیاره های منظومه شمسی نگاه کنید، صرفا تنها آن را در اندازه بزرگ‌ تری به نسبت چشم غیر مسلح خود مشاهده می‌کنید.

  در چنین حالتی که زوم از نوع اپتیکال است، چشم شما شاهد افت کیفیت تصویر موجود نخواهد بود و صرفا شی موجود در دور دست، به شما نزدیک‌ تر به نظر می‌رسد. یکی از ویژگی های مهم زوم اپتیکال این است که به صورت مستقیم با فاصله کانونی لنز در ارتباط است و تا حدودی نیز سنسور دوربین در آن دخیل می‌باشد. به عنوان مثال ممکن است عکاسان رویدادهای ورزشی را در نقاط مختلف مشاهده کرده باشید که با استفاده از دوربین های بسیار بزرگی همراه با لنزهای عجیب، به ایفای وظیفه خود می‌پردازند، دوربین های فوق که برای شما گفته شد، یکی از مثال های بارز برای این حوزه می‌باشد.

  برای نصب دوربین مدار بسته صنعتی با کارشناسان دلتا تک در تماس باشید.

  زوم دیجیتال چیست و مکانیزم کاربردی آن چگونه است؟

  زوم دیجیتال با توجه به قسمت ابتدایی نوشتار، همچنان مفهومی به یک میزان دشوار در معنا است و صاحب نظران در این حوزه، ممکن است نظر واحدی نداشته باشند، اما به صورت کلی می‌توان گفت زوم از نوع دیجیتال می‌تواند تمرکز روی یک پرتره خاص باشد تا شی مد نظر درآن تا حدودی بزرگ‌ تر به نظر برسد و متضمن دیدار بهتری باشد بدون اینکه جزئیات موجود در آن به درستی ثبت شود.

   تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال چیست

  یکی از ویژگی ها  در تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال در این است که اگر شما از زوم اپتیکال استفاده کنید، کیفیت تصویر خود را به صورت کامل حفظ می‌کنید، اما در صورتی که از زوم دیجیتالی بهره‌ ببرید ممکن است این زوم تا میزان بسیار زیادی، متضمن افت کیفیت تصویر مورد نظر شما شود و این مسئله یکی از ابتدایی ترین و مهم‌ترین تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال است.

  اهمیت تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال در چیست؟

  جدای از تمام مسائلی که در ارتباط با  تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال گفته شد، امروزه رقم های نامفهوم زوم و میزان پیکسل دوربین گوشی، عملا در میان شرکت های تولید کننده تلفن همراه به یک جنگ تجاری تبدیل شده و اشخاص مختلف که فاقد تخصص و معیار اصلی سنجش کیفیت هستند، با مشاهده رقم های بالاتر زوم، ضامن سود و انتفاع کارخانه با خرید های خاص خود می‌شوند.

  برای نصب و راه اندازی سیستم نظارت تصویری با کارشناسان دلتا تک در تماس باشید.

  بررسی  تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال در این مطلب، به میزان سودمندی توانست آشنایی محدودی را با این مبحث نوظهور موجود در تکنولوژی به وجود آورد. مجموعه دلتا تک در این مقاله سعی کرده است که شما را موضوع ” تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال” آشنا سازد که برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه بهتر است با مشاورین این مجموعه در تماس باشید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *