مقاله

تست نفوذ شبکه چیست و چگونه انجام می شود؟

تست نفوذ شبکه
 • در تمام سیستم های امنیتی سازمان های مختلف ضعف ها و حفره هایی وجود دارد. حال این سوال به وجود می آید که این حفره ها چگونه شناسایی می شوند؟ برای حل این گونه مسائل از تست نفوذ شبکه استفاده می شود. در واقع تست نفوذ یک نوع حمله سایبری شبیه سازی است است که توسط هکرهای کلاه سفید و افرادی که آشنایی کامل با مباحث امنیتی شبکه دارند انجام می شود.

  تست نفوذ شبکه چیست و چگونه انجام می شود؟

  در این روش به کمک ابزارهای مختلف که شامل نرم افزارهای متنوع تست نفوذ شبکه است عملیات مربوط به یک حمله شبیه سازی شده بر روی کل شبکه صورت می گیرد تا از نقاط ضعف و حفره های امنیتی آن آگاهی پیدا کنند. همراه سایت دلتاتک باشید تا به طور کامل با تست نفوذ و چگونگی انجام آن آشنا شوید.

  تست نفوذ شبکه چیست؟

  تست نفوذ شبکه یک سرویس امنیتی است که آسیب‌ پذیری‌ های امنیتی در شبکه‌ها، سیستم‌ ها، میزبان‌ ها و دستگاه‌ ها را با استفاده از تکنیک‌ های مخرب برای آزمایش پاسخ‌ های امنیتی شبکه شناسایی می‌کند. هدف از آزمایش نفوذ شبکه، شناسایی اکسپلویت‌ (Exploits) های امنیتی است که کسب‌ و کار شما را در معرض خطر نقض داده‌ ها و اطلاعات قرار می‌دهند، قبل از اینکه هکر ها بتوانند آن‌ها را کشف و از آن ها بهره‌ برداری کنند.به زبان ساده، تست نفوذ مانند خدماتی است که کسب و کار ها برای کشف ضعیف ترین نقاط خود هزینه پرداخت می کنند.

  برای نصب و راه اندازی سیستم نظارت تصویری با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  با انجام این کار، آنها به هکر های اخلاقی اجازه می دهند تا با استفاده از هر وسیله ای که لازم است، سعی کنند به شبکه آنها نفوذ کنند. به طور خاص، با استفاده از روش هایی که یک هکر واقعی استفاده می کند. به غیر از میزان امنیت سایبری، که باید قبل از تست نفوذ شبکه انجام شود، تست نفوذ یکی از بالاترین سطوح تضمین امنیتی یک کسب و کار را فراهم می کند.

  برای نصب دوربین مدار بسته سازمان ها با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  کسب‌ و کار ها باید پس از ارزیابی آسیب‌پذیری (Vulnerability assessment) یا امنیت سایبری، تست نفوذ را انجام دهند. ارزیابی‌ ها آسیب‌ پذیری‌های سطح را شناسایی می‌کنند، در حالی که آزمایش‌ های نفوذ شبکه به عمق شبکه شما می‌پردازد تا اکسپلویت‌ هایی را که پیدا کردنشان سخت‌تر است، کشف کند. این عملیات به مشتریان، تیم مدیریت و کارکنان ثابت می کند که کنترل ها و رویه های امنیتی شما در دفاع از شبکه شما موثر است.

  تست نفوذ شبکه چگونه انجام می شود؟

  آزمایش نفوذ شبکه یا تست نفوذ شبکه با شبیه‌ سازی یک حمله بلادرنگ برای آشکار کردن نقاط ورودی و فرصت‌ هایی که هکرها می‌توانند برای دسترسی غیر مجاز به شبکه شما استفاده کنند، کار می‌کند. هکر های اخلاقی از چندین روش مختلف برای به خطر انداختن شبکه شما بسته به محدوده و اهداف تعیین شده در مرحله برنامه ریزی استفاده می کنند. در نتیجه، تست نفوذ می تواند بسیار قابل تنظیم باشد. با این حال، روش‌ شناسی تست نفوذ معمولاً از ساختار اولیه یکسانی برای اکثر سازمان‌ها پیروی می‌کند.

  مراحل تست نفوذ شبکه

  تست نفوذ شبکه مانند هر سیستمی دارای مراحل خاص خود است. در این قسمت دلتاتک به بررسی تمام مراحل تست نفوذ می پردازد:

  برنامه ریزی

  چندین مرحله وجود دارد که برای تست نفوذ شبکه در نظر گرفته می شود. مهم ترین مرحله برای این کار برنامه ریزی است. در طول فرایند برنامه ریزی برای نفوذ به شبکه، متخصصان شبکه تلاش می کنند که مستندات کاربر، مشخصات شبکه و موارد مختلف استفاده از شبکه و همچنین اسناد دیگر را مورد بررسی قرار می دهند. بعد از آن متخصصان امنیت و تست نفوذ به شبکه بر اساس این اطلاعات به دست آمده، حمله سایبری شبیه سازی شده را برای تست نفوذ انجام می دهند.

  بررسی رابط های شبکه

  در این مرحله متخصصان شبکه به جمع آوری اطلاعات رابط شبکه که بین نرم افزارها و محیط خارجی وجود دارد می پردازند. این شامل رابط های شبکه، رابط های کاربری، رابط های برنامه نویسی (API) و سایر نقاط ورودی است که هدف اصلی برای بهره برداری است. اگر رابط ها به درستی طراحی نشده باشند، این موضوع می تواند یک روزنه کامل برای ورود هکرها به یک شبکه ایجاد کند.

  برای نصب دوربین مدار بسته کارخانجات با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  بررسی خطاها و هشدارهای کاربر

  متخصصان شبکه همچنین تمام گفتگوهای مرتبط با هشدارهای کاربر و پیام های خطا را یادداشت می کنند. این اطلاعات را می توان از طریق یک برنامه نرم افزاری به یک کاربر خارجی منتقل کرد. اگر کاربر خارجی قصد سوء استفاده داشته باشد متخصصان می توانند بررسی کنند. که چگونه و چه اطلاعاتی برای کاربران خارجی آشکار می شود. تا بتوانند جلوی این کار را بگیرند.

  شناسایی سناریوی فاجعه

  در طول مرحله برنامه ریزی، متخصصان شبکه سناریوهای مختلف فاجعه را نیز شناسایی می کنند تا ایده بهتری از حمله شبکه به وجود آورند. اطلاعات جمع آوری شده از مدل های خاص تهدید شبکه و هر گونه سو استفاده قبلی شناخته شده است. اطلاعات جمع آوری شده در مرحله برنامه ریزی به راهنمایی متخصصان شبکه از طریق فرآیند آزمایش نفوذ واقعی کمک می کند. فرآیند تست همه چیز در مورد تنوع است و جنبه های مختلفی را در برنامه های نرم افزاری و محیط متنوع پیدا می کند.

  برای بازیابی اطلاعات دوربین مدار بسته با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  سپس آزمون شامل تغییر این جنبه ها برای تعیین پاسخ است. این کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که برنامه های نرم افزاری تحت هر دو شرایط منطقی و نامعقول عمل خواهند کرد. بنابراین استفاده از یک متخصص شبکه برای تست نفوذ شبکه بسیار مهم است. زیرا یک متخصص امنیت شبکه به طور خاص با مهارت لازم برای انجام موثر این نوع تست و سایر ارزیابی های شبکه آموزش دیده است. تست نفوذ به شبکه اگر به طور نامناسب انجام شود می تواند برای یک سازمان و فعالیت های روزمره تجاری آن مضر باشد.

  سخن پایانی در باب تست نفوذ شبکه

  تست نفوذ شبکه یکی از روش های متداول جهت مشخص کردن و سنجش میزان امنیت یک سیستم کامچیوتری، سرور، شبکه تست نفوذ پذیری یا آزمون نفوذ (Penetration test) می باشد در تست نفوذ از انواع حملات شبیه سازی شده که توسط حمله کنندگان (هکر) صورت می گیرد پیاده سازی می شود. در این مطلب دلتاتک که یکی از شرکت های موفق در زمینه تکنولوژی است، شما را به طور کامل با تست نفوذ ، چگونگی انجام آن و همچنین مراحل آن آشنا کرده است.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *