مقاله

همه چیز درباره انواع فایروال ها firewall

شناخت انواع فایروال چیست؟
 • انواع فایروال چیست؟ امروزه با پیشرفت علم و فناوری، بکارگیری شبکه های کامپیوتری بسیار افزایش یافته است و تقریبا تمامی امور از طریق کامپیوترها و لپ تاپ ها انجام می شود. در این بین شبکه های کامپیوتری نیز نیازمند امنیت هستند تا از اطلاعات خود در برابر نفوذ هکرها جلوگیری کنند. 

  یکی از تجهیزات مهم و اصلی نرم افزاری و سخت افزاری که در حفظ امنیت شبکه نقش کلیدی دارد، فایروال به انگلیسی (Firewall) هستند. تمامی شرکت ها و موسسه ها سعی می کنند تا اطلاعات خود را در محیطی امن نگهداری کنند تا از خطرات احتمالی دور باشند که این تنها با اجرای فایروال ها امکان پذیر است. در این مقاله دلتا تک قصد دارد به اطلاعات کامل در این باره و موضوع “انواع فایروال چیست” بپردازد.

  برای نصب و راه اندازی دوربین هوشمند با کارشناسان دلتا تک در تماس باشید.

  منظور از انواع فایروال چیست؟

  قبل از اینکه بخواهیم در مورد موضوع “انواع فایروال چیست” بپردازیم، بهتر است نگاهی به تعریف اصلی این کلمه بیندازیم. فایروال ها یکی از سیستم های امنیتی قوی هستند که توانایی محافظت از کامپیوتر و شبکه شما را در برابر نفوذ مهاجمین، دسترسی ‌های غیر مجاز، ترافیک ‌های مخرب و حملات هکر ها دارند. 

  با توجه به قوانینی که در فایروال ها تعریف می شود آن ها به افراد خاصی اجازه ورود و خروج و دسترسی به سیستم را می دهند. مبحث “انواع فایروال چیست” ترافیک های ورودی و خروجی شبکه را به طور کامل بررسی کرده و همچنین بسته ها را رد و بدل و مسیریابی می کنند.

  قاعده و قانون در “انواع فایروال چیست” بر اساس نیازهای امنیتی است که سازمان مورد نظر تعیین می کند، ترافیک هایی می ‌توانند اجازه ورود و خروج را داشته باشند که منطبق بر سیاست‌ های امنیتی فایروال باشند و بقیه ترافیک ها غیر مجاز هستند. برای مثال شما با تعیین قانون های مورد نیاز سازمان می توانید فقط به کاربرد Y آن هم در ساعاتی خاص اجازه دسترسی به شبکه داخلی را دهید؛ حال اگر فایروال تشخیص دهد که ترافیکی مضر است به سرعت آن را بلوکه کرده و از ورود آن جلوگیری می کند.

  برای نصب و راه اندازی سیستم نظارت تصویری با کارشناسان دلتا تک در تماس باشید.

  شناخت انواع فایروال چیست؟

  به طور کلی فایروال ها را می توان به دو دسته نرم افزاری و سخت افزاری تقسیم کرد. البته لازم به ذکر است که فایروالی مناسب، فایروالی است که به نوعی ترکیبی از فایروال نرم افزاری و سخت افزاری باشد. فایروال ترکیبی معمولا از امنیت بالاتری برخوردار است اما باید توجه کنید که به کارگیری این نوع فایروال نیاز به افراد متخصص دارد. در این بین دو نوع فایروال دیگر به نام فایروال هاست که بر سرورها نصب می شود و فایروال شبکه در زیر ساخت های ابری استفاده می شوند نیز وجود دارند. در ادامه به توضیح فایروال های نرم افزاری و سخت افزاری پرداخته می شود.

  منظور از انواع فایروال چیست؟

  فایروال نرم افزاری

  فایروال های نرم افزاری که اغلب برای استفاده خانگی و شرکت های کوچک مورد استفاده قرار می گیرند؛ نرم افزارهایی هستند که بر سیستم ها نصب و ترافیک های ورودی و خروجی را بررسی و کنترل می کنند. این فایروال ها ابزارهای جانبی را در اختیار شما قرار می دهند که می توانید با استفاده از آن ها فیلترینگ خاص و شخصی را برای دیگران اعمال کنید، همچنین این فایروال توانایی حفاظت از سیستم ها در برابر دسترسی های غیر مجاز اینترنت را نیز دارد. فایروال های نرم افزاری خود نیز به انواع متنوعی تقسیم می شوند که اصلی ترین آن ها فایروال شخصی و فایروال تحت شبکه است.

  فایروال سخت افزاری

  فایروال های سخت افزاری که امروزه کاربرد بیشتری نسبت به فایروال های نرم افزاری دارند، زیرساخت هایی هستند که توسط شرکت بر بورد نصب نصب می شود. این فایروال ها به صورت خودکار و بدون انجام تنظیمات می توانند تا حدی از شبکه مورد نظر حفاظت کنند و اغلب در قالب فیلترینگ بسته به فعالیت خود ادامه می دهند. 

  برای نصب دوربین مدار بسته کارخانجات با کارشناسان دلتا تک در تماس باشید.

  یکی از مزایای مهم فایروال سخت افزاری این است که کاربران عادی نیز می توانند آن را در شبکه خود قرار دهند و از آن استفاده کنند. مزایای دیگر این فایروال سرعت و کارایی بالاتر و همچنین بار ترافیکی کمتر است که آن را به یکی از پرکاربردترین فایروال ها تبدیل کرده است. البته یکی از معایب این فایروال ها نیز قیمت بالای پیاده سازی آن است که باعث می شود برخی از استفاده این فایروال دوری کنند. این دو مورد به خوبی می تواند تعریف مناسبی برای “انواع فایروال چیست” باشد.

  برای بازیابی اطلاعات دوربین مدار بسته با کارشناسان دلتا تک در تماس باشید.

  اهمیت آشنایی با انواع فایروال چیست؟

  به طور کلی برای تعریف “انواع فایروال چیست” می توان گفت که فایروال ها یک ابزار امنیتی هستند که از اطلاعات شما در برابر هکرها حفاظت می کنند. فایروال ها دارای دو‌ نوع نرم افزاری و سخت افزاری هستند که در این مقاله دلتا تک به طور کامل به بررسی فایروال و انواع آن پرداخته است. امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *