مقاله

آموزش تنظیم IP روتر و سوئیچ سیسکو

IP روتر و سوئیچ سیسکو
 • در این مقله سعی داریم که درباره آدرس آی پی و سوئیچ های سیسکو صحبت کنیم و درباره آن ها به شما اطلاعات آموزشی دهیم تا بتوانید راحت تر پیکربنی رابط سریال را مورد برری قرار دهید. موضوع IP روتر و سوئیچ سیسکو می باشد.

  برای پیکربندی شبکه های کامپیوتری با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  شما با کمک رابط روتر و سوئیچ ها می توانید عیب های مربوط به شبکه را بیابید و منشا آن را که در بخش مهمی از شبکه قرار دارد را بهتر مورد بررسی قرار دهید. مشکلات شبکه باعث می شود که کافینگ آدرس های ای پی تخصیص داده شده به روتر و سوئیچ اشباهاتی را به وجود بیاورد.

  اطلاعاتی درباره آموزش تنظیم روتر و سوئیچ سیسکو

  به طور پیش‌فرض، سیسکو بدون هیچ گونه پیکربندی، فریم‌های اترنت را تغییر می‌دهد. این بدان معنی است که شما می‌توانید یک سوییچ سیسکو بخرید، کابل‌های سمت راست را وصل کنید تا دستگاه‌ های مختلف را به سوئیچ متصل کنید، آن را روشن کنید، تا سوئیچ به درستی کار کند.

  برای امنیت شبکه های کامپیوتری با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  با این حال، برای اجرای مدیریت سوئیچ بر روی شبکه یا استفاده از پروتکل‌هایی مانند SNMP، باید یک آدرس IP وجود داشته باشد. آدرس IP تحت یک رابط، که به عنوان دامنه مدیریت یا VLAN شناخته می‌شود، پیکربندی می‌شود. معمولا VLAN ۱ پیش‌فرض مانند NIC خود سوئیچ برای اتصال به LAN برای ارسال بسته ‌های IP عمل می‌کند. در اینجا مراحل پیکربندی یک آدرس IP تحت VLAN ۱ آورده شده‌است: 

  ۱.حالت پیکربندی VLAN ۱ را با واسط دستور پیکربندی جهانی VLAN ۱ وارد می کند.

  ۲. یک آدرس IP را با دستور فرعی واسط  _ ADDrenS SUBNET _ MASKکه ای پی را اختصاص می دهد.

  ۳. واسط VLAN ۱ را با فرمان فرعی  به وجود می آورد.

  برای پشتیبانی شبکه های کامپیوتری با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  1. به صورت ‏اختیاری ‏از دستور پیکربندی کلی IP _ ADDrenS به صورت پیش‌فرض استفاده می‌کند.

  ۵. ‏اختیاری دستور پیکربندی جهانی ip name – server IP _ ADDellS را برای پیکربندی سرور DNS را اضافه کنید.

  نحوه پیکربندی آدرس‌های IP بر روی یک روتر سیسکو 

  پیکربندی روترها یک عملیات معمول برای مدیران شبکه است. روترهای اقتصادی بسیار متفاوت از روترهای مصرف‌کننده هستند. روترهای سرکنسول خارج از جعبه پیکربندی می‌شوند. به همین ترتیب، سرویس‌های ISP درجه مشتری معمولا “روترها” ی خانگی را با یک آدرس IP پویا پیکربندی می‌کنند. در مقابل، خدمات ISP درجه آدرس‌های IP ایستا را تعیین می‌کنند. قبل از این که یک روتر پایه شرکت بتواند در یک شبکه نصب شود، باید ابتدا یک آدرس IP به آن اختصاص داده شود.

  برای نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  بنابراین، ما از طریق چگونگی پیکربندی یک آدرس IP بر روی یک روتر سیسکو می توانیم این روند را طی کنیم کانفیگور کردن یک روتر سیسکو با آدرس IP یک فرآیند پیچیده نیست. معمولا چهار مرحله وجود دارد: 

  پیکربندی واسط فعلی مسیریاب را بررسی کنید رابطی را انتخاب کنید که می‌خواهید یک آدرس IP را برای تخصیص دادن آدرس IP انتخاب کنید.

  به کار انداختن رابط روی مسیریاب سیسکو 

  هر یک از این مراحل را برای شما توضیح خواهیم داد و چرایی ضرورت آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

  • نحوه نمایش تعاملات بر روی یک دستگاه سیسکو

  ​​​​​​​​قبل از اینکه شما یک آدرس IP را به یک روتر سیسکو اختصاص دهید، باید پیکربندی فعلی آن دستگاه را بدانید و وضعیت رابط ها را بررسی کنید به خصوص اگر این روتر دوباره استفاده شود.​ بعد از وصل شدن باید برای نشان دادن رابط ‌ها در یک روتر سیسکو، از دستور “نشان دادن واسط IP مختصر” در پنجره کنسول استفاده کنید.

  برای دریافت خدمات تعمیر شبکه با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  برای مثال، این فرمان اطلاعات زیر را خروجی خواهد داد: 

  • هر رابط و نام رابط
  • آدرس IP برای آن رابط
  • اینکه آیا هر رابط در سطح لایه ۱ بالا یا پایین است (ستون وضعیت)
  • آیا هر رابط در سطح لایه ۲ بالا یا پایین است (ستون پروتکل) 

  ستون‌های وضعیت و پروتکل به شرح زیر است: 

  • Down
  • Administratively Down
  • Up

  ​​​​​​​​ هر پیام یک نشانه روشن از وضعیت مرتبط با آن دارد. پیام ” بالا Up” خود توضیح‌دهنده است.این بدان معنی است که رابط مربوطه به درستی کار می‌کند. پیام ” Administratively down” نشان می‌دهد که رابط از طریق پیکربندی از کار می‌افتد. در غیر این صورت، مدیر شبکه به طور هدفمند آن رابط را به دلایلی از کار می‌اندازد. در نهایت، پیام “پایین down ” به این معنی است که رابط مربوطه به دلایل دیگر کار نمی‌کند (‏مانند جدا کردن کابل شبکه از پورت شبکه)‏.

  Administratively

  از داخل جعبه، روترهای سیسکو پیکربندی “به Administratively” را برای هر رابط دارند. این امر متفاوت از سوئیچ‌های سیسکو است. سوئیچ‌های سیسکو از پیش پیکربندی شده از جعبه بیرون می‌آیند. آن‌ها می‌توانند برای پیاده‌سازی در یک شبکه موجود تقریبا بلافاصله ایمن باشند. از سوی دیگر، یک روتر پیکره بندی نشده می‌تواند شبکه را غیرقابل عمل کند.

  برای دریافت خدمات اکتیو شبکه با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  به این دلیل که یک روتر پیکره بندی نشده می‌تواند داده‌ها را از شبکه ارسال کند. روترها قطعات تجهیزاتی هستند که داده‌ها را به شبکه و یا بخش‌های شبکه ارتقا می‌دهند. اگر یک روتر به درستی پیکربندی نشده باشد، نمی‌داند آن اطلاعات را به کجا ارسال کند. از این رو، داده‌ها به purgatory فرستاده می‌شوند و به سادگی از شبکه حذف می‌شود.

  برای دریافت خدمات پسیو شبکه با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  بنابراین، شما باید وضعیت رابط‌ها را بر روی یک روتر سیسکو قبل از پیکربندی یک آدرس IP برای آن بررسی کنید. ما باید قبل از اتصال آن به یک شبکه، تا حد امکان تعداد بیشتری از روتر را پیکربندی کنیم.

  تفاوت بین وضعیت و پروتکل در یک روتر سیسکو چیست؟ 

  ​​​​​​​​زمانی که شما از دستور “نشان دادن IP مختصر” در کنسول در هنگام اتصال به یک روتر سیسکو استفاده می‌کنید، روتر اطلاعات مربوط به هر رابط را بر روی روتر به صفحه نمایش کنسول پاک می‌کند. این اطلاعات شامل وضعیت لینک برچسب گذاری شده به عنوان “وضعیت” و “پروتکل” خواهد بود. بسیاری از مدیران شبکه جدید ممکن است تفاوت بین هر دو حالت را درک نکنند. آن ها مثل هم نیستند.

  برای دریافت خدمات کابل کشی شبکه های کامپیوتری با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  با این حال حالت‌های “وضعیت” و “پروتکل” نشان‌دهنده لایه‌های مختلفی از مدل شبکه OSI هستند. ستون “وضعیت” لایه یک، یا لایه اتصال فیزیکی را نشان می‌دهد. ستون “پروتکل” لایه ۲ از مدل OSI را نشان می‌دهد. لایه فیزیکی توضیح می‌دهد که آیا کابل به صورت فیزیکی متصل است یا سخت‌افزار فیزیکی برای آن رابط به درستی کار می‌کند. درک تفاوت بین لایه ۱ و لایه ۲ و وضعیت عملیاتی آن‌ها برای پیکربندی روترهای سیسکو و تشخیص مسائل با آن‌ها بسیار ضروری است.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *