مقاله

آشنایی با انواع نود شبکه چیست؟

انواع نود شبکه
 • آشنایی با انواع نود شبکه موضوع این هفته مقاله دلتاتک می باشد. چنانچه در حوزه شبکه های کامپیوتری فعالیت داشته باشید با اصطلاح نود شبکه زیاد روبرو می شوید. مطمئنا شما با مفهوم شبکه آشنایی دارید. شبکه های کامپیوتری در واقع مجموعه ای از اتصالات سخت افزاری و نرم افزاری هستند که در حال تبادل اطلاعات با یکدیگر می باشند.

  برای آشنایی با قرارداد فروش و نصب دوربین مدار بسته حرفه ای با دلتاتک همراه باشید.

  Node یا همان گره به دستگاه های سخت افزاری درون شبکه گفته می شود که ارسال اطلاعات و دریافت اطلاعات جزو وظایف آنهاست. متداول ترین نوع نود شبکه کامپیوتر ها و سیستم هایی است که کاربران توسط آن ها به شبکه متصل می شوند. این مفهوم با مفهوم بلاکچین پیوند عمیقی خورده است. اما چرا به دستگاه های فیزیکی شبکه نود گفته می شود؟ در این مطلب قصد داریم در مورد انواع نود شبکه به گفتگو بپردازیم. بنابراین در ادامه با ما همراه باشید.

  انواع نود شبکه چیست؟

  نود شبکه به تمام قطعات فیزیکی در شبکه گفته می شود که وظیفه فوروارد یا دریافت اطلاعات را دارند. آن ها می توانند داده ها را دریافت کنند و اقدام به ذخیره سازی آن ها نمایند و یا صرفا وظیفه دریافت داده و انتقال آن به دستگاهی دیگر را داشته باشند. ایجاد و ارسال اطلاعات نیز از وظایف این دستگاه ها می باشد.

  برای آشنایی با مراحل نصب یک دوربین مدار بسته با دلتاتک همراه باشید.

  به عنوان مثال کامپیوتر شما قادر است محتوای تصویری را دریافت و یا آپلود کند، ایمیل ها را دریافت و ارسال کند. همچنین قابلیت ذخیره سازی تمامی داده های دریافت شده و ایجاد داده های جدید را دارد.

  آشنایی با انواع نودهای شبکه

  نودهای شبکه می توانند هم نقش گیرنده اطلاعات و هم نقش فرستنده اطلاعات را بازی کنند. برخی از آن ها نیز می توانند هر دو نقش را همزمان داشته باشند. همانطور که گفته شد هر دستگاه فیزیکی در شبکه یک نود است بنابراین انواع نودهای شبکه را بهتر بشناسید؛

   • مودم
   • سوئیچ
   • هاب
   • پل
   • دوربین مدار بسته
   • تلفن
   • سرور
  • پرینتر
  • اسکنر

  این دستگاه ها هر کدام می توانند یک نوع نود در شبکه باشند. اما وظیفه نودها در شبکه چیست؟ همانطور که گفته شد آن ها می توانند دریافت کننده یا ارسال کننده اطلاعات باشند. به عنوان مثال نود پرینتر دریافت کننده اطلاعات است و نود اسکنر یک نوع ارسال کننده اطلاعات است. در حالی که کامپیوترهای کاربران می توانند همزمان هم نود فرستنده و هم نود دریافت کننده باشند.

  برای نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  نودها دارای یک آدرس MAC هستند. این آدرس نشان دهنده هویت دستگاه است که در برخی مواقع IP هم نامیده می شود. نودها در سرتاسر یک شبکه کامپیوتری وسیع از طریق این IP آدرس ها با هم در ارتباط هستند. Node ها برای انتقال اطلاعات به نودهای دیگر باید روی این آدرس قرار گرفته باشند. بنابراین می توان از طریق سیستم هایی که روی مک آدرس قرار گرفته اند سایر نودها را شناسایی کنید.

  نودها در سیستم های دوربین مدار بسته

  نودها در سیستم های دوربین مدار بسته نیز وجود دارند. دوربین های مدار بسته نودهایی هستند که در این سیستم فعالیت می کنند. البته سایر نقاط اتصال دیگر نیز در این شبکه وجود دارد. هر دوربین مدار بسته دارای یک آدرس مک یا همان IP Address می باشد که می توان آن را در سیستم رویت کرد. این نودها وظیفه ارسال اطلاعات را دارند. اطلاعات ارسال شده توسط آن ها روی دستگاه NVR ذخیره سازی می شود و می توان اقدام به ردیابی داده ها نمود.

  اما کاربرد نود شبکه یا گره در شبکه بلاکچین چیست؟

  مفهوم نود در شبکه بلاکچین و دنیای رمز ارزها نیز کاربرد دارد. در واقع در این شبکه، نود به کلاینت هایی گفته می شود که عملکرد کیف پول دیجیتالی را دارند. در واقع تمام کامپیوترهایی که به شبکه بلاکچین متصل می شوند یک نود در این شبکه هستند. هر چه تعداد نودها در یک شبکه بلاکچین بیشتر باشد مطمئنا زیرساخت آن شبکه قوی تر خواهد بود.

  برای نصب دوربین مدار بسته شمال تهران با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  به عنوان مثال اگر شما در یک بلاکچین قصد استخراج کوین را داشته باشید به ماینر نیاز دارید. ماینر در اینجا نقش یک نود را بازی می کند. بنابراین می توان اینگونه تعبیر کرد که نودها در شبکه های بلاکچین وظیفه اتصال افراد را به شبکه بلاکچین دارند.

  نود شبکه در سیستم مخابراتی چه معنایی می دهد؟

  در سیستم های مخابراتی هم به مفهوم نود پرداخته می شود. در شبکه های مخابراتی دستگاه های فیزیکی از طریق زیرساخت ها به هم متصل شده اند. داده ها دائما در حال رد و بدل شدن بین این دستگاه ها هستند. در سیستم های مخابراتی به هر تلفن و دستگاهی که در این شبکه ایفای نقش می کند یک نود گفته می شود.

  برای نصب دوربین مدار بسته غرب تهران با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  در واقع نود در شبکه های مخابراتی به سیستم هایی گفته می شود که می توان از طریق آن ها به شبکه مخابراتی پیوست. وجود این گربه ها موجب می شود تا افراد بتوانند در یک شبکه وسیع به صورت ایمن فعالیت کنند و داده ها را رد و بدل نمایند.

  آیا شماره گذاری نود شبکه استاندارد خاصی دارد؟

  شبکه ها دارای انواع مختلفی از جمله PAN، LAN، MAN، WAN و GAN هستند که به ترتیب وسعت پوشش دهی آن ها بیشتر می شود. در شماره گذاری نودها در این شبکه ها باید قبل از هر چیز به تعداد سیستم های فیزیکی از جمله سوئیچ، مودم و کامپیوتر و هاب توجه کرد. برای شماره گذاری نودها بهتر است بعد از ورود به اتاق سرور نودها را از سمت راست و در جهت عقربه های ساعت شماره گذاری کنید.

  نتیجه گیری در مورد انواع نوذ شبکه

  نود شبکه به هر سیستمی گفته می شود که افراد از طریق آن به شبکه اتصال پیدا می کنند. نودها می توانند گیرنده اطلاعات در شبکه باشند و یا ارسال کننده اطلاعات باشند. آن ها می توانند به طور همزمان هم وظیفه ارسال و هم وظیفه دریافت اطلاعات را داشته باشند. نودها در هر شبکه کامپیوتری حضور دارند. این شبکه می تواند یک شبکه اینترنتی، شبکه دوربین های مدار بسته، شبکه بلاکچین یا شبکه مخابراتی باشد. آن ها در واقع نقاط اتصال هستند.

  برای نصب دوربین مدار بسته جنوب تهران با کارشناسان دلتاتک در تماس باشید.

  بسیار مهم است که نودها دارای آدرس مک باشند. تنها در این صورت می توان نودها را شناسایی کرد و ارتباط ایمن ایجاد نمود. زمان دریافت یا ارسال اطلاعات نودها در یک آدرس مک قرار می گیرند بنابراین اگر آدرس مک آن ها در سیستم دیده شود می توان تشخیص داد که نودها در حال تبادل اطلاعات هستند. دلتا تک می گوید بسیار مهم است که نودها در سیستم توسط افراد خبره و کارشناسان حرفه ای نصب شود تا تبادل اطلاعات ایمن و بی نقص صورت پذیرد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *